skip to Main Content
Čekání na výmaz z registru dlužníků

Pokud si budete chtít vzít půjčku, může se stát, že vám ji daná banka zamítne. Důvodů může být několik, například zápis v registru dlužníků. Jedná se o seznam, do kterého se může dostat každý, kdo dluží nějakou peněžní částku, která je již po splatnosti. Registr shromažďuje také informace o lidech, kteří nemohou splácet své finanční závazky. Uvedeny jsou pouze informace potřebné k identifikaci dlužníka, které jsou po zaplacení v registru uchovávány po dobu tří let. Po uplynutí této doby jsou data automaticky vymazána.

Co je registr dlužníků?

Registr dlužníků je seznam fyzických a právnických osob, spolu s údaji o jejich úvěru. Závazky, které klient má, ať už po splatnosti nebo ne, jsou v registru stále uchovávány. Pomáhají mimo jiné zjistit spolehlivost klientů.

Dalším záznamem, který je v registru dlužníků uveden, je informace o počtu splacených půjček. Jedná se jak o pozitivní, tak i negativní klienty, kteří mají své závazky již po splatnosti, nebo jim byla půjčka zamítnuta.

Jaké informace lze v seznamu dlužníků zjistit?

V registru dlužníků můžeme najít následující informace:

  • počet zamítnutých žádostí o půjčku,
  • aktuálně podané žádosti o úvěr,
  • celková částka půjček splácených v současné době,
  • částka splacených půjček v minulosti,
  • a průměrná délka splácení.
Nemůžete dosáhnout na rychlou půjčku? Je tu krátkodobá půjčka bez registru, která vám pomůže, získat finanční prostředky do výplaty.

Jaké registry dlužníků máme v České republice?

V České republice fungují celkem čtyři registry. Jedná se o:

  • BRKI,
  • NRKI,
  • SOLUS,
  • a CRÚ.

Bankovní registr BRKI

BRKI je typ tzv. bankovního registru. Nachází se zde všechny osoby (fyzické i právnické) se záznamy o jejich úvěru. Všechny informace jsou určeny pouze pro bankovní společnosti. Uvedeny jsou opět pozitivní i negativní záznamy klientů.

Nebankovní registr NRKI

Další typem registru je NRKI, což je naopak nebankovní registr. Shromažďuje data o lidech, jenž si v minulosti sjednali leasing nebo využili kreditních služeb nebankovních společností.

Registr SOLUS

SOLUS je jednoduše negativní registr. Uvádí kompletně všechny dlužníky. Jedná se o nebankovní instituce nebo energetické služby či další společnosti, které evidují pohledávky od klientů.

Registr CRÚ

Posledním druhem je tzv. registr CRÚ, centrální registr úvěrů. V něm jsou uváděny záznamy o dlužnících nejen v České republice, ale i v zahraničních zemích.

Kdo všechno se může dostat do registru

Kdo se dostane do registru dlužníků?

V registru se může objevit dlužník, který si sjedná půjčku u jakýchkoliv společností. Patří mezi ně bankovní i nebankovní instituce. Někdo se může mezi dlužníky zapsat i nesplacenou částkou za telefon, internet či televizi. Výjimkou nejsou ani pozdní úhrady a negativní žádosti o půjčku, které patří k dalším důvodům k zápisu do registru dlužníků.

Jak dlouho tedy trvá vymazání z registru?

V případě, že se už do registru dlužníků dostanete, můžou se vaše data smazat až po několika letech. Pro kladné vyřízení půjčky nebo úvěru je zapotřebí splnit základní podmínky a hlavně včas splácet měsíční částky. V opačném případě se snadno ocitněte na „černé listině,“ zvané registr dlužníků. Vymazání informací velmi záleží na tom, v jakém registru jste zapsání, BRKI, NRKI či SOLUS. Například v případě registru NRKI je váš údaj vymazán již po šesti měsících. Tří roky zůstávají vaše informace v registru typu SOLUS a jeden rok v registru BRKI. Vždy se raději podrobně informujte, za jak dlouho bude záznam z registru vymazán. V ideálním případě je dobré splácet své závazky včas a v požadované výši.

Půjčky a úvěry jsou v dnešní době velmi populární. Vždy se ale ujistěte, že na danou částku dosáhnete a zvládnete ji řádně splácet každý měsíc. Nastavte si možnosti, které pro vás budou nejpřijatelnější.

5/5 - (16 hlasů)
Back To Top