Okamžitá půjčka bez registru
Půjčky bez registru jsou výhradně úvěry nabízené nebankovními společnostmi, které jsou ochotné půjčit peníze i klientům s problémovou úvěrovou historií – s negativními záznamy v registrech dlužníků. Co to půjčka bez registru je a na co byste si při jejím sjednání měli dát pozor?
Co to je půjčka bez registru
Nebankovní půjčky bez registru jsou charakteristické unikátní přístupem věřitelů k hodnocení bonity žadatele. Využívají je zejména klienti, kteří mají negativní záznamy v registrech dlužníků a potřebují rychle řešit aktuální finanční nedostatek. Přízvisko „bez registru“ však už v dnešní době neznamená, že by věřitel do registrů dlužníků vůbec nenahlížel, dle Zákona o spotřebitelském úvěru má totiž každý licencovaný věřitel povinnost při hodnocení bonity klienta zkoumat jeho úvěrovou historii. Zmíněný zákon už však nijak nedefinuje, jaké negativní záznamy jsou překážkou pro úspěšnou žádost o půjčku. Některé prohřešky v úvěrové historii proto pro tyto poskytovatele půjček nebývají problémem – přistupují k hodnocení bonity klienta benevolentněji než například banky.
Poskytování půjček bez registru však pro věřitele představuje také vyšší riziko – proto si za tyto půjčky obvykle nechávají platit vyšší RPSN (roční procentní sazba nákladů). Při splácení půjčky bez registru tak běžně přeplatíte více peněz. Krom toho se zcela typicky jedná o krátkodobé půjčky s nižšími úvěrovými rámci. Chcete-li získat větší úvěr, je třeba obvykle půjčku zajistit, případně si k žádosti přizvat další osobu s lepší bonitou, která se za váš úvěr zaručí. Půjčky bez registru jsou obecně krajním řešením nouzové situace, a pokud máte možnost si půjčit peníze nějakým jiným způsobem – například přátelé či rodina – je vhodnější se těmto úvěrům vyhnout.
Jak to je s půjčkou bez nahlížení do registru?
Z výše uvedeného plyne, že věřitelé musí do registrů dlužníků nahlížet. V minulosti bylo možné získat i půjčku bez nahlížení do registrů dlužníků, těmto nabídkám však s novelou Zákona o spotřebitelském úvěru z roku 2016 odzvonilo.
Pokud vám tak někdo nabízí půjčku bez nahlížení do registrů, zpravidla vám lže nebo nejedná dle zákonných povinnosti a v takovém případě bychom vám doporučili se tomuto věřiteli vyhnout obloukem. Může se jednat o pochybného věřitele s lichvářskými praktikami, jehož jediným cílem je se na vás za hranicí zákona obohatit.
Co to jsou registry a k čemu slouží
Registr dlužníků představuje databázi fyzických i právnických osob, do které jsou zaznamenávány informace o vašich úvěrech a o tom, jak tyto půjčky splácíte. Nenachází se zde pouze negativní záznamy, ale i pozitivní, které naopak mohou vaše šance na získání úvěru zvýšit – pokud jste v minulosti prokázali, že jste schopní své úvěry řádně splácet. Krom informací o pořízených úvěrech se zde také zaznamenávají informace o vašich případných dluzích za energie, mobilní služby, na pojistném aj.
Pokud jsme vás nyní trochu vyděsili a přemýšlíte, zda o vás nejsou vedené nějaké negativní záznamy v registrech dlužníků bez vašeho vědomí, není problém zažádat o výpis. Získáte tak dopředu jistotu, zda máte šanci na pořízení například bankovní půjčky, nebo zda budou muset vést vaše kroky rovnou na nebankovní úvěrový trh.
Existují následující registry dlužníků:
- SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům): Registr SOLUS zaznamenává informace o sjednaných půjčkách a leasinzích klientů. Kromě toho shromažďuje také informace o platbách za telekomunikační služby a za energie. Z registru SOLUS tak věřitel získá velmi komplexní informace, shrnující dlouhodobou platební morálku daného klienta.
- BRKI (Bankovní registr klientských informací): Tento registr provozuje společnost Czech Credit Bureau, jejímiž akcionáři jsou nejvýznamnější české banky. BRKI agreguje informace od bankovních institucí. Věřitel v nich může jednoduše najít informace o vámi zřízených bankovních úvěrech a to splacených i těch, které momentálně splácíte, stejně jako o průběhu splácení.
- NRKI (Nebankovní registr klientských informací): Nebankovní registru spravuje zájmové sdružení právnických osob Czech Non-Banking Credit Bureau. NRKI zaznamenává stejné informace jako BRKI ovšem z oblasti nebankovních úvěrů.
- CRÚ (Centrální registr úvěrů): Centrální registr úvěrů (CRÚ) je nově zřízený informační systém, který zaznamenává informace o úvěrových závazcích fyzických i právnických osob a umožňuje věřitelům všech typů jednoduché nahlížení do své databáze. Funguje pod hlavičkou České národní banky.
Za jaké situace je vhodné žádat o půjčku bez registru a kdy nikoliv?
Půjčka bez registru může být skvělým sluhou ale špatný pánem. Zřídit si ji můžete, pokud máte negativní záznamy v registrech dlužníků a nedostává se vám finančních rezerv v případě, že čelíte neočekávaným finančním výdajům. V době extrémního růstu energií se jedná o velmi aktuální téma.
Každopádně je důležité si svou žádost o tento úvěr důkladně promyslet – zejména, zda budete půjčku schopni uhradit dle splátkového kalendáře. Rovněž je vhodné využít srovnávače, abyste získali tu nejvýhodnější půjčku. Je to jednoduché, pokud tak neuděláte, zbytečně se sami okrádáte o těžce vydělané peníze – sjednáte si například půjčku s vyšším úrokem, než na kterou byste měli jinak nárok. Kromě celkově přeplacené částky je také důležité porovnat nastavení splátek, podmínky předčasného splacení, či možnost prodloužení splácení.
Půjčce bez registru, stejně jako jakémukoliv jinému úvěru byste se měli vyhnout, pokud jste po důkladném zvážení dospěli k závěru, že byste novou půjčku nebyli schopní splácet. Určitě nechcete upadnout do dluhové pasti a ještě více tak prohloubit své finanční problémy.
Jak zažádat o půjčku prostřednictvím agregátoru PLUS Půjčka
Proces žádosti o půjčku bez registru lze popsat velmi jednoduše v pár krocích. Agregátor PLUS půjčka spolupracuje s několika řádně licencovanými nebankovními společnostmi a nabízí srovnání úvěrů pouze od věřitelů, kteří se dlouhodobě těší velké popularitě a spokojenosti klientů. Jak tedy na to?
- Jednoduše klikněte na tlačítko „Získat půjčku >“
- Posléze budete přesměrováni na poptávkový formulář, kde vyplníte všechny požadované údaje a zadáte parametry půjčky – výše úvěru a délka splácení. Vše je možné vyplnit pohodlně online, nemusíte se tak zdržovat cestami na kamenné pobočky věřitelů
- Posléze dojde k okamžitému vyhodnocení vaši žádosti a nalezení toho nejvhodnějšího věřitele
- Pokud je vaše žádost o půjčku schválena, podepíšete úvěrovou smlouvu a peníze vám věřitel obratem vyplácí vámi preferovanou metodou – obvykle se jedná o bezhotovostní půjčku online ihned na účet
Proč si sjednat nebankovní půjčku bez registru právě u nás?
- Schváleno je téměř 95 % žádostí o půjčku
- Vyplnění formuláře žádosti o půjčku vám zabere pouze pár minut
- Srovnání půjček je zcela nezávazné a informativní
- O úspěchu či neúspěchu vaší žádosti se dozvíte obratem
- Peníze na účet jsou zasílány už za 10 minut od podepsání úvěrové smlouvy
- Spolupracujeme pouze se seriózními věřiteli, kteří disponují licencí ČNB pro poskytování spotřebitelských úvěrů
- Nemusíte se bát žádných skrytých poplatků, neboť je celý proces sjednání půjčky velmi transparentní
Nejčastější dotazy:
Budu muset v rámci žádosti o půjčku bez registru dokládat své příjmy?
Je pravdou, že věřitel může po klientovi požadovat doložení příjmů, nicméně vám může postačit i potvrzení od zaměstnavatele. Někteří věřitelé pak nezkoumají příjmy potenciálních dlužníků vůbec.
Mohu si úvěr sjednat, i když dlužním peníze jinde?
Ano, poskytovatelé půjček bez registru kladou mnohem nižší požadavky na klienty a proto je obvykle možné si tento úvěr sjednat, i když máte již uzavřené jiné typy úvěrů – bankovní úvěr, klasických spotřebitelský úvěr apod.
Za jak dlouho můžu mít peníze na účtu?
Půjčky bez registru obvykle spadají do kategorie rychlých půjček. Proces žádosti o půjčku lze vyřídit během pár minut online a ihned po schválení žádosti jsou peníze odesílané na váš bankovní účet. Posléze už záleží v zásadě na vaší bance, za jak dlouhou dobu vám připíše peníze na účet. Někteří věřitelé přitom posílají půjčku i o víkendu nebo státních svátcích.
Musím za půjčku bez registru ručit svým majetkem?
Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět, protože vždy záleží na věřiteli a jím stanovených podmínkách. Obvykle však platí, že malé úvěry či mikropůjčky si lze sjednat i bez ručení. Pokud žádáte o dlouhodobou půjčku bez registru s vyšším úvěrovým rámcem, bude věřitel pravděpodobně vyžadovat zajištění.
Co když se budu potýkat s problémy se splácením?
Do budoucna samozřejmě nevidíme a stát se může cokoliv – například se podstatně sníží váš příjem. Pokud byste se v takové situaci dostali do problémů se splácením, je na místě kontaktovat věřitele a pokusit se s ním vyjednat prodloužení splácení či odklad splátek. Věřitelé na tuto situaci pamatují ve svých úvěrových podmínkách a obvykle není problém se domluvit. To nejhorší co můžete udělat je strkat hlavu do písku a nastalou situaci neřešit. V takové situaci může dojít k předání dluhu inkasní agentuře a v krajním případě může přijít na řadu i exekuce.
Pár slov závěrem
Nebankovní půjčky bez registru lze zařadit do kategorie rizikovějších úvěrů a to jak pro dlužníka tak věřitele. Žádají o ně obvykle klienti s nižší bonitou, kteří měli v minulosti problémy se splacením, nebo se u nich jiným způsobem projevila horší platební morálka, proto je charakterizují vyšší úrokové sazby či další poplatky, které jsou dopředu komunikované.
Poskytovatelé těchto půjček nahlížejí do registrů dlužníků, k informacím, které jsou v nich vedeny, však přistupují mnohem benevolentněji. To však neznamená, že získáte peníze se stoprocentní jistotou – zásadním problémem bývá exekuce či insolvence. Máte-li ovšem problém se sjednáním klasického bankovního nebo nebankovního úvěru, garantují vám největší šanci na úspěch. Dostanete-li se tak do finančních problémů, zvažte sjednání půjčky bez registru prostřednictvím agregátoru PLUS Půjčka. Nabízí to nejlepší, co se aktuálně na českém úvěrovém trhu nabízí.
V každém případě si však vždy pečlivě rozmyslete, zda budete schopní sjednanou půjčku splácet.
Hodnocení: